Facelia jest jedną z roślin miododajnych. Zaznajomicie się z jej wydajnością, właściwościami, dzięki którym otrzymujemy wspaniały miód, cechami charakterystycznymi oraz jak należy zacząć z uprawą facelii. Zapraszamy również do odwiedzenia naszego sklepu, gdzie można również nabyć miody z tych wspaniałych kwiatów.
Charakterystyka rośliny
Facelia jest rośliną dobrze już znaną pszczelarzom, dzięki temu, że przyczynia się do wzrostu pożytków pszczelich i poprawy wydajności rodzin pszczelich.
Dokładna nazwa omawianej rośliny brzmi jako facelia błękitna (łac. Phacelia tanacetifolia). Jest ona rośliną jednoroczną, miododajną. W płodozmianie spełnia funkcję fitosanitarną i strukturotwórczą.
Facelia błękitna posiada krótki okres wegetacji, który wynosi od 90 do 110 dni. To pozwala w stosunkowo krótkim czasie wyprodukować wysokie plony masy zielonej. Osiąga najczęściej wysokość od 40 do 70 cm, posiada zrostopłatkowe, błękitne, pachnące kwiaty, wabiące pszczoły.
Plony masy zielonej z uprawy facelii błękitnej mogą wynosić nawet do 400dt/ha.
Facelia posiada dobrze rozwinięty i głęboki system korzeniowy, dzięki czemu ma zdolność pobierania składników pokarmowych z głębszych warstw gleby. Należy również zaznaczyć, że omawiana roślina ma niskie wymagania co do jakości gleby, co pozwala jej rosnąć na prawie wszystkich gruntach.
Wiedząc, że w Polsce przeważają gleby średniej jakości, tym bardziej uprawa facelii jest tutaj jak najbardziej wskazana i mało wymagająca. Jedynie stanowiska, które wykazują skłonności do tworzenia zastoisk wodnych i zaskorupień wierzchniej warstwy gleby mogą być kłopotliwe przy uprawie facelii.
Norma wysiewu dla facelii błękitnej to:
- 8-10 kg/ha (plon główny),
- 10 -15 kg/ha (na poplon).
Przy uprawie zalecane jest nawożenie (na 1 ha):
- 70-100 kg N,
- 60-80 kg P2O5,
- 60-80 kg K2O.
Fosfor i potas należy stosować przedsiewnie, natomiast azot całościowo przed siewem, lub w dwóch równych dawkach przed siewem i po wzejściu roślin. Jednak, jeśli uprawę prowadzimy tylko i wyłącznie do celów pszczelarskich i nie zamierzamy dokonywać zbioru np. na zielonkę, zawożenie nie jest warunkiem koniecznym. Bazując na własnym doświadczeniu zalecamy stosowanie potafoski, dzięki któremu pojawia się więcej kwiatów i co za tym idzie więcej szczęścia dla pszczół.
Nasiona siejemy na przełomie marca i kwietnia, umieszczając je na głębokość od 1 do 2 cm i lekko przysypując glebą. Facelia nie wykiełkuje wystawiona na bezpośrednie działanie promieni.
Nasiona facelii wchodzą w fazę kiełkowania już przy temperaturze 2°C. Roślina natomiast najlepiej rozwija się w optymalnej temperaturze wynoszącej od 8°C do 15°C, może również znieść spadki temperatur do -6°C. Wschody można zaobserwować już po ok. tygodniu od siewu. Ważnym czynnikiem dla lepszego wzrostu roślin jest staranne odchwaszczenie pola przed uprawą, co jest wykonywane za pomocą orki przedsiewnej.
Facelia błękitna w pszczelarstwie
Wysiew facelii jest idealnym sposobem na poprawę pożytków pszczelich. Kwitnące łany facelii pszczoły zaczynają odwiedzać przed godziną 7, kończą zaś odwiedzanie o godzinie 19:00.
Ciekawe są również badania, które wykazały, że wśród owadów odwiedzających kwiaty facelii 99,5% to pszczoły, a resztę stanowią trzmiele. Wydajność miodowa czystego zasiewu facelii waha się od 180 kg na glebach jałowych do nawet 1100 kg na bardzo urodzajnych. Trzeba pamiętać, że wydajność miodowa będzie zależeć w ogromnym stopniu od warunków atmosferycznych w czasie wzrostu i kwitnienia.
Sama uprawa facelii nie da pszczelarzowi gwarancji w każdym roku, że pszczoły zbiorą duże ilości miodu. Przyjmuje się, iż w normalnych warunkach uprawy i przy przeciętnej pogodzie, jaką zwykle mamy w Polsce, wydajność miodowa facelii błękitnej wyniesie 300 kg/ha.
Bibliografia:
- http://facelia.pl
- Jabłoński i Skowronek, 1983