Miód wrzosowy (410g)

Dostępność: brak towaru
Cena: 44,00 zł

Cena regularna:

44.00
ilość szt.

towar niedostępny

Ocena: 5
Kod produktu: 2F43-700D6_20220712163137

Opis

Miód wrzosowy dostępny w naszym sklepie ma kolor bursztynowy, odznacza się lekko słodkawym smakiem, który nie dominuje w kompozycji. Da się wyczuć nutkę kwiatów wrzosu. Dostępny jest w stanie płynnym. Miód wrzosowy krystalizuje dosyć szybko.

Właściwości:

  • Działa bakteriobójczo,
  • Stosowany w profilaktyce nadciśnienia i miażdżycy,
  • Bogaty w witaminy z grupy A i B w tym szczególnie B6,
  • Zalecany przy chorobach układu moczowego.

Pozyskiwanie miodu wrzosowego

Pszczoły pozyskują ten miód z nektaru kwiatów wrzosu, rzadkiego wiecznie zielonego krzewu rosnącego na północy kraju i w Afryce Północnej. Miód wrzosowy to produkt pszczeli w 100% pochodzenia naturalnego. Większość wrzosów występuje w Szkocji, gdzie znajduje się trzy czwarte światowych wrzosowisk, ale można je również znaleźć w Polsce i innych krajach. Typowe siedliska dla wrzosów to wrzosowiska, piaski, torfowiska i lasy sosnowe.

Okres kwitnienia przypada na drugą połowę lata. Ilość nektaru zbieranego przez pszczoły jest ściśle związana z wilgotnością powietrza i gleby. W suchych latach wrzosiec wrzosowiskowy wytwarza więcej nektaru niż odmiany górskie. W latach deszczowych, przeciwnie, więcej nektaru można zebrać z krzewów górskich.

Wrzosy kwitną długo, dzięki czemu pszczoły mogą zbierać nektar przez cały tydzień z jednego otwartego kwiatu.

Charakterystyka i skład miodu wrzosowego

Unikatowy smak

Smak jest pełny, z cierpkimi nutami i długim posmakiem. Nie każdemu przypadnie do gustu jego goryczka, ale prawdziwi koneserzy go uwielbiają. Kolor i zapach to pierwsza rzecz, która wyróżnia ten miód spośród innych. Jego kolor waha się od żółto-czerwonego do głęboko czerwonego i czerwono-brązowego.

Miód wrzosowy krystalizuje się powoli i jest bardzo lepki (konsystencją przypomina galaretkę). Do wydobycia produktu z plastra miodu potrzebny jest wałek jeżowy, który upłynni go poprzez walcowanie i dopiero wtedy plaster miodu trafi do miodarki.

Skład chemiczny

Ten rodzaj naturalnego przysmaku zawiera sole wapnia, cynku i potasu. Jest bogata w witaminy z grupy B, zwłaszcza ryboflawinę i pirydoksynę. Miód wrzosowy jest mistrzem w zawartości białka, a ta właściwość czyni go produktem wyjątkowym. Długie przechowywanie nie powoduje krystalizacji, jak to ma miejsce w przypadku innych odmian. Miód zamienia się w galaretkę, którą można mieszać i przywrócić do płynnej konsystencji.

Właściwości użytkowe i lecznicze miodu wrzosowego

Specyficzny gorzki smak, kleistość i powolna krystalizacja sprawiają, że miód szkocki nie jest popularny wśród pszczelarzy. Wszyscy oni jednak bez zastrzeżeń uznają wyjątkowe właściwości miodu wrzosowego:

  • jest oficjalnie przepisywany jako środek leczniczy na reumatyzm i podagrę;
  • pomaga w walce z dolegliwościami płuc;
  • jego doskonałe właściwości przeciwutleniające i przeciwbakteryjne sprawiają, że jest on przydatny w leczeniu osób cierpiących na zaburzenia;
  • żołądkowo-jelitowe oraz w przypadku niskiej kwasowości żołądka;
  • poprawia apetyt i wzmacnia układ odpornościowy;
  • nie ma lepszego środka do regulacji systemu nerwowego. Miód uspokaja, poprawia sen, łagodzi bóle głowy i skurcze;
  • sprawdzoną receptą na dobry sen jest łyżeczka miodu wrzosowego na noc.

 

 

 

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl